Zawsze formatuj .DOC jak król (dokonczyc)
2023-04-01Magnet lead, co to takiego?
2023-04-03Jak podają statystyki opublikowane w cenionym magazynie Big Data & Society, ilość użytkowników Facebooka z rośnie szybciej niż myślano. Jak wynika z jednej z analiz, już w 2060 roku ilość kont zmarłych użytkowników platformy przewyższy ilość żywych. Mało tego, codziennie ponad 10000 użytkowników Facebooka umiera.
Mając tego świadomość, zarządzający Facebookiem wprowadzili możliwość przekształcenia konta osoby zmarłej w wirtualny nagrobek – stronie jest nadany status “In memoriam” a opiekunowie mogą zarządzać treściami i publikować wspomnienia o zmarłym…
Cyfrowy cmentarz Facebooka
Facebook jest świetnym narzędziem do utrzymywania relacji z bliskimi. Jednak duża część kont osób zmarłych była przejmowana przez hakerów, którzy wykorzystywali je do, np. promowania fakenewsów, czy poglądów politycznych.
Dodatkowo algorytmy Facebooka tworzyły treści takie jak:
- sugestie dodania zmarłego syna kuzyna do przyjaciół,
wyświetlanie filmu - upamiętniającego przyjaźń z rodzeństwem, które zmarło lata temu,
- wyświetlanie monitu z przypomnieniem o złożeniu życzeń osobie, która już nie żyje.
Wywoływały one irytację, przygnębienie, żal czy nawet złość wśród użytkowników portalu. Kwestią czasu było, że Facebook musiał wprowadzić zmiany mające na celu złagodzenie negatywnych wrażeń dotyczących użytkowania serwisu. Facebook stworzył cyfrowy cmentarz profili osób, które odeszły.
Jak wyznaczyć opiekuna konta na Facebooku w przypadku śmierci?
Od 2015 roku, każdemu użytkownikowi Facebooka w Europie, Facebook pozwala wybrać opiekuna konta, który zajmie się kontem po nadaniu mu statusu “In memoriam”. Opcje związane z tą funkcją rozwijają się. Obecnie takie uprawnienia możemy nadać bliskiej osobie klikając w strzałkę pod zdjęciem i wybierając Ustawienia i prywatność > Ustawienia i w Ustawieniach ogólnych profilu edytować Ustawienia profilu "In memoriam".
Co może zrobić opiekun konta na Facebooku?
Twój opiekun konta może:
- zarządzać ustawieniami określającymi, kto może wyświetlać lub publikować wspomnienia o Tobie (jeśli na koncie znajduje się miejsce na upamiętnienie),
- usuwać posty ze wspomnieniami.
- zmieniać ustawienia określające, kto może wyświetlać posty ze wspomnieniami, w których Cię oznaczono,
- usuwać znaczniki z nazwiskiem użytkownika opublikowane przez inne osoby,
- przypiąć post ze wspomnieniami w Twoim profilu, np. pożegnalną wiadomość w Twoim imieniu lub przekazać informacje o uroczystości pogrzebowej, rocznicy, etc.),
- odpowiadać na nowe zaproszenia do grona znajomych,
- aktualizować Twoje zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle,
- opiekun konta nie będzie mógł publikować postów jako Ty ani wyświetlać Twoich wiadomości,
- opiekun konta będzie mógł wyświetlać wszystkie posty opublikowane w sekcji wspomnień poświęconych Tobie, gdy Twojemu profilowi zostanie nadany status „In memoriam”,
- poprosić o usunięcie konta jeśli posiada status “In memoriam”.
Trzeba wspomnieć, że wyznaczony opiekun konta nie może: zalogować się do konta, odczytywać wiadomości i usuwać znajomych ani wysyłać nowych zaproszeń do grona znajomych.
Jak uzyskać status konta “In memoriam”?
Śmierć użytkownika czy prośbę o nadanie statusu konta “In memoriam” następuje poprzez wypełnienie jednego z dwóch wniosków.
Prośba o nadanie statusu „In memoriam”:
http://www.facebook.com/help/contact/651319028315841
Wniosek specjalny dotyczący konta ubezwłasnowolnionej lub zmarłej osoby:
http://www.facebook.com/help/contact/228813257197480
Wniosek może złożyć najbliższy znajomy czy rodzina. Nadanie kontu statusu “In memoriam” uniemożliwia zalogowanie się na konto osoby zmarłej. Ponadto warto zaznaczyć, że po zweryfikowaniu śmierci użytkownika konta, może ono zostać usunięte jeśli wcześniej właściciel konta złożył taką prośbę.
Uwaga! Meta/Facebook weryfikuje prośbę prosząc o załączenie aktu zgonu do wniosku.
Czy śmierć w mediach społecznościowych to krok do nieśmiertelności?
Warto zauważyć, że w serwisach społecznościowych praktycznie nie występuje słowo śmierć. Mimo to, że prawie wszystkie platformy mediów społecznościowych oferują użytkownikom możliwość zgłaszania statusu konta, zgłoszenie konta osoby zmarłej powoduje jego usunięcie. Nie jest to idealne dla osób lubiących (treści) użytkownika. Wyjątek stanowi Facebook oraz Instagram, które oznaczają takie konta jako “In memoriam”. Ten stan rzeczy będzie się zmieniał, ponieważ wraz z rozwojem technologii cyfrowych możliwość zachowania konta w mediach społecznościowych stanie się bardzo ważna.
Na pewno stoimy przed wieloma problemami natury etycznej i kulturowej. A nasze cyfrowe życie po śmierci stanowi łakomy kąsek dla biznesu i będzie wymagało opracowania nowych reguł prawnych. Z tą “wolną amerykanką” mierzył się już Facebook, gdy nieutulone w żalu osoby udostępniały profile zmarłych osób firmom, które z wykorzystaniem sztucznej inteligencji miały “ożywiać” ich konta. Po pewnym czasie okazało się, że konta były wykorzystywane w szerzeniu fakenewsów, kampanii marketingowych czy wykorzystywane w propagowaniu białego nacjonalizmu.
Może więc już nadszedł czas aby porozmawiać z bliskimi o swojej o śmierci cyfrowej, o tym co chcecie zrobić ze swoim kontem na Facebooku, gdy umrzecie? Pomyślcie o najbliższych, bo mogą mieć potrzebę dzielenia się emocjami, mogą chcieć udostępniać nowe posty, dzielić się wspólną historią z bliskimi, dodawać do “wirtualnego nagrobka” Wasze zdjęcia.
Tak, jeszcze na marginesie... Wraz z rozwojem technologii, zostawiamy w internecie coraz więcej śladów. Cóż więc stoi na przeszkodzie przeniesieniu naszej aktywności do metaverse i opłacanie tam miejsca na wirtualnym cmentarzu w zamian za możliwość obcowania bliskich z naszym śladem cyfrowym...